Ergonomie aneb sezení podle pravidel

Sedět jsme se sice naučili ve velmi rané fázi života, ale v jeho průběhu nám odborníci už několikrát řekli, že sedíme špatně. Je sezení opravdu věda? A jak nám mohou se správným držením těla pomoci výrobci nábytku? Víc, než byste si mysleli.
čtenář na gauči
·         Pohodlně v obývacím pokoji
Obývací pokoj, by měl prvotně sloužit k odpočinku, a proto se právě zde snažíme zařídit si vše pohodlně. Pohovka v obývacím pokoji by tedy neměla sloužit k práci s notebookem na klíně, ale právě k tomu, abychom si na ní pořádně odpočinuli a relaxovali. Ale i odpočívání a válení může být zdravé. Než se rozhodnete pro koupi pohovky, předem si jí v obchodě řádně vyzkoušejte, jak vám sedí a jestli je vám pohodlná. Zkuste, jak se vám z ní zvedá a jestli opěrky a područky podpírají přesně to, co mají. Dbejte také na kvalitu výplně. Na proleželé pohovce se vám bude jen velmi těžko odpočívat.

·         Křeslo a spol.
Pohovky samy o sobě v interiéru nestačí, takže jí doplňujeme křesly a v poslední době populárními pufy nebo sedacími vaky. Jsou levnější, lehko se přemisťují a jsou velmi praktické. Mějte však na paměti, že jsou určené pouze pro kratší sezení, a proto bychom na nich neměli trávit hodiny. Neposkytují totiž zádům potřebnou oporu, proto jsou určené spíše pro aktivní lidi, kteří toho příliš nenasedí. Pro ty, co rádi čtou, jsou rozhodně lepší kvalitní křesla.

·         Zdravá pracovna
Na pracovní židli strávíme spoustu času, proto bychom její výběr neměli brát na lehkou váhu. Při nesprávném sezení totiž dochází k typickému kulatému držení těla s předsunutým držením těla. Dýchání je mělké a často dochází ke stlačení břišních orgánů. Při nesprávném sezení se také zvyšuje riziko vzniku křečových žil, protože vlivem dlouhodobého jednostranného tlaku na dolní končetiny je v nich proudění krve částečně omezeno.
businessman u pc
·         Jídelna
Neměli bychom opomenout ani ergonomii jídelních židlí. Místo pro jednu osobu by mělo mít šířku minimálně 45 cm, v ideálním případě raději 60 cm. Hloubka stolu do středu by měla být taková, aby tam osoba sedící u stolu, pohodlně dosáhla, takže ideálně něco okolo 80 cm.

Ergonomie aneb sezení podle pravidel
Ohodnoťte příspěvek