Který typ kuchyně vám vyhovuje

Naše domácnosti doznaly od minulého století mnoho změn. Dříve bylo samozřejmé že největší místností bytu či domu byla kuchyně. Zde se nejen vařilo, ale také se zde stolovalo, u stolu se probíraly důležité záležitosti rodiny. Domlouvaly se zde zásnuby a svatby, konaly se zde rodinné oslavy. Děti zde psali školní úkoly, hospodyně žehlily a zašívaly prádlo. Býval to středobod domácnosti. V dnešní době už tohle neznáme. Praní, žehlení a zašívání se odsunulo do technické místnosti. Školní úkoly si děti píší ve svých pokojích. Jídelní stůl dnes najdeme v obývacích pokojích nebo jídelních koutech.
kuchyňský ostrůvek
Bohužel, v mnohých domácnostech ho nenajdeme vůbec. Každý jí, jak se mu zachce. Nejčastěji u počítače, u televize nebo se sluchátky na uších. Společné posezení u stolu bývá tak výjimečné, že už ho skoro neznáme. Děti od svého nejútlejšího věku nejsou vychovávány k tomu, aby se zúčastňovaly společného stolování. V kuchyňských koutech, které jsou nyní běžnou součástí obývacích pokojů, zůstalo pouze vaření. Dá se sice říci, že taková kuchyně přičleněná k obývacímu prostoru tak trochu staročeskou kuchyni nahrazuje, ale není to, co bývalo.

obývák za jídelnou

Výhody samostatné kuchyně

          Prostor pro vaření je možno zcela oddělit od ostatních částí bytu. Pachy z vaření tak neobtěžují v jiných místnostech a kuchyně se snadno odvětrá.

          Hluk, který vzniká při vaření, neobtěžuje ostatní. Zvuk mixéru, naklepávání masa či jiné rušivé zvuky nebudou rušit ostatní členy domácnosti při odpočinku nebo učení.

          Nepořádek, který při vaření vzniká, nenaruší pořádek v ostatních prostorách, protože stačí zavřít dveře a není vidět.

          Kuchyně se dá dobře zavřít před malými dětmi nebo domácími mazlíčky. Nemůže se tedy stát, že místo zítřejšího oběda najdete prázdnou misku, kterou vylizuje váš pes. Malé děti snadněji uhlídáme před nebezpečími, které kuchyně skýtá. Bývají to ostré nože, horké hrnce nebo rozpálená trouba.

Výhody kuchyňského koutu

          Můžeme při své práci kolem vaření ještě komunikovat s těmi, kteří sedí v navazující obytném prostoru a necítíme se tak izolovaně.

          Lze sledovat i televizor, který je umístěn v obývacím prostoru.

          Malé děti, které si hrají v obývacím pokoji, lze dobře hlídat i při vaření. Je ale třeba větší ostražitosti, aby nedošlo k opaření či popálení dětí.

          V případě návštěvy je možné hosty plynule obsluhovat a přitom dovařit, co je třeba.

Je jasné, že oba typy kuchyní mají své pro a proti. Je tedy jen na vás, pro který se rozhodnete a který bude pro vás ten pravý.