Čím se řídit při výběru ideální trampolíny


Nejpodstatnější faktor, který by vás při nákupu tohoto populárního cvičebního nářadí měl zajímat, je bezpečnost. Tu zajišťuje kombinace technologických řešení a struktury použitého materiálu nosné konstrukce a dopadové plochy.
trampolína v zahradě.jpg


Materiál a technologický postup


Základ tvoří dopadová plocha. Kvalitní výrobky s dlouhou životností mají tyto dílce vyrobené z polypropylenového plastu PP mash, který je velmi pružný, má paměťový efekt, není abrazivní, a nezpůsobuje nepříjemné odřeniny. Struktura plátna by měla být ovšem mírně hrubší, ne zcela hladká, což svědčí o nižší třídě použitého plastu.
skákající děti.jpg


Těžká ocelová konstrukce


Některé nesmělé dotazy na webových diskusích směřují k hmotnosti výrobku a také k tomu, zda není možné trampolínu snadno při skákání převrátit. Mějte však na paměti, že certifikované sportovní nářadí musí být pro tyto účely zabezpečeno. Je to dáno masivním kovovým rámem z pevných ocelových trubek a systémem pružin. V žádném případě by se nemělo stát, že se nářadí převrátí, a že dojde k vážnému úrazu. Pouze u velmi malých průměrů může při extrémním zacházení dojít k překlopení, což ovšem souvisí s nedodržováním bezpečnostních pokynů. Obecně však platí, že podpěra konstrukce v pěti bodech je mnohem stabilnější, než pouze ve třech bodech.


Bezpečnostní ochranná síť a kryt pružin


Doporučuje se vybavit trampolínu těmito ochrannými prvky. Výška ochranné sítě musí být po celém obvodu minimálně 180 cm. Zatímco síťovina zabrání pádu na zem, další zabezpečovací  systém -kryt pružin vás ochrání před bolestivým dopadem bosými chodidly na kovovou konstrukci.
nohy v ponožkách.jpg


Maximální zátěž


Dbejte vždy pokynů výrobce a prodejce a raději se včas ptejte na maximální provozní zátěž. Ta také bývá známkou kvality výrobku. Lidé mají tendenci skotačit na trampolíně v hojném počtu, stává se, že si děti takto hrají třeba ve třech, tento cvičební prvek je však konstruován pro pohyb jednoho člověka, což je také zárukou jakési bezpečnosti. V každém případě nosnost výrobku nepodceňujte, zvláště tehdy, budou – li jej užívat těžcí svalnatí chlapi, nebo lidé otylí.