Když jedna koupelna nestačí

V bytě se často musí jeho obyvatelé spokojit s jednou umývárnou, oproti tomu v rodinných domech je situace o poznání jiná. Právě zde si totiž můžeme dovolit hned dvě, jen je potřeba vše ještě před samotnou realizací dostatečně naplánovat.
Malý prostor
U nově postavených domů se většinou setkáváme s modulovou situaci, kdy jedna umývárna je umístěna v přízemí a druhá v prvním patře. Přízemní prostory jsou často určené všem obyvatelům domu, musíme proto brát v potaz, že spodní umývárna bude více frekventovaná a také sem kromě obyvatel domu budou chodit i případné návštěvy. Zde je tedy lepší, když toaleta bude zvlášť. Při řešení dispozic nezapomínejte na to, že toaleta musí být společně s menším umyvadlem, jinak by celé řešení postrádalo smysl. Návštěva tak nemusí zbytečně vstupovat do umývárny, která nemusí být za denního provozu kdovíjak uklizená a to platí zvláště v případě, kdy slouží prostor i jako prádelna.

Vybavení přízemní umývárny už záleží čistě na vašem vkusu a preferencích. Rozhodující je i životní styl nebo velikost podlahové plochy. Velmi módní jsou koupelny dřevo, kov nebo kámen, které propůjčují celému prostoru punc rustikálnosti. Navíc pokud nemáte kam umístit sušárnu, je právě tento prostor vhodným místem, jelikož jsou tyto materiály velmi odolné a vydrží téměř jakékoliv zacházení.

Dále je třeba vymyslet, kde a kam umístíte sprchový kout a kam vanu. Rodiny, které mají malé děti, by měli zvolit variantu, kdy bude vana v patře. Právě zde to budou mít blíže k ložnici a dětskému pokoji a vykoupané děti se budou moci rychleji přesunout do postele a navíc jim nehrozí případný úraz na schodech.Prostorná koupelna

Pokud v domě bydlí starší pár nebo prarodiče, je vhodné umístit do přízemí umývárnu, která bude zařízena bezbariérově. Stejně se zařiďte i v případě, kdy vás navštěvují starší a méně pohybliví rodiče.