Lyon – město gastronomie

Pokud se nacházíte v blízkosti regionu Auvergne-Rhône-Alpes, je vaší povinností navštívit hlavní město této oblasti – Lyon, bývalé hlavní město Galie v římské Říši. Leží na soutoku dvou řek – Rhônya Saôny. Já jsem tu čest měla rok zpátky a musím uznat, že patří právem k největším skvostům Francie. V následujících bodech bych chtěla vyzdvihnout místa, která stojí za to navštívit.

ü  French markets
ü  Basilique Notre-Dame de Fourvière
ü  Le Theatre Gallo-Romain de Fourvière
ü  Cathédrale Saint-Jean-Baptiste de Lyon
ü  Cour d\’Appel de Lyon- Palais de justice historique de Lyon
 
·    V Lyonu hlady neumřete
Lyon bývá považováno za francouzské hlavní město gastronomie, tudíž by byl hřích neochutnat tamní speciality. Já jsem velkým milovníkem jídla a po návštěvě Lyonu se má láska k jídlu ještě prohloubila. Bydleli jsme s kamarádem ve francouzské rodině, kde jsme ochutnali vynikající kuchyni a musím se přiznat, kdykoliv na tyto chvíle vzpomínám, přistihnu se, jak se tajně oblizuji.

V obrovském městě, které se pyšní svou gastronomií, je obtížné nalézt restauraci s příznivými cenami, ale rozhodně stojí za to vydat se naFrench markets. Na těchto marketech je takovým pravidlem, že se nesmíte dotýkat jídla, pouze na něj smíte ukázat nebo o něj požádat. Z lyonských marketů bych doporučila například Les Halles de Lyon nebo také Le Marché St Antoine.

·    Basilique Notre-Dame de Fourvière
Korunu kopce Fourvière tvoří Bazilika Notre-Dame (původem z 19.století), která je zároveň dominantou města. Kromě honosného interiéru se může pyšnit i dechberoucí vyhlídkou. Přímo u baziliky můžete zakoupit nejrůznější suvenýry, trochu se občerstvit nebo si jen sednout na lavičku a užívat si fantastického výhledu.

·    Le Theatre Gallo-Romain de Fourvière
Antické římské divadlo bylo vybudováno na kopci Fourvière stejně jako Bazilika Notre-Dame. V současné době slouží divadlo především jako turistická lokalita, ale také se zde každoročně konají kulturní akce – například festival Nuits de Fourvière.

·    Cathédrale Saint-Jean-Baptiste de Lyon
Další naší zastávkou byla římskokatolická katedrála rozprostírající se na náměstí Place Saint-Jean.

Než byla postavena Bazilika Notre-Dame, tato katedrála byla dominantou Lyonu, dnes je sídlem arcibiskupa. Myslím si, že Cathédrale Saint-Jean-Baptiste de Lyon stojí také za navštívení, jelikož její exteriér i interiér jsou opravdu nádherné.

·    Cour d\’Appel de Lyon– Palais de justice historique de Lyon
Poslední naší zastávkou při prohlídce Lyonu byl Palais de justice historique de Lyon. Nachází se na pravém břehu řeky Saône a někdy bývá přezdíván jako „Palác čtyřiadvaceti sloupů.“ Bohužel počasí nám nepřálo, a tak jsme stihli udělat jen pár fotek a běželi jsme pro auto do garáže.
 
Pokud váháte, zda navštívit Lyon, rozhodně to udělejte, nebudete litovat. Jen bych asi doporučila vyčlenit si na prohlídku více času, jelikož za pouhý den jsme ani zdaleka nestihli navštívit všechna místa, která by stála za to vidět. Každopádně to byl úžasný zážitek, na který dnes ráda vzpomínám a doufám, že se mi ještě naskytne možnost se do Lyonu vydat.