Moderní diety

V posledních letech se roztrhl pytel s moderními dietami, které jsou sice vědecky podložené, ale všechny mají tak trochu něco společného. Všechny tyto diety jsou založené na tom, že se ze stravy vyloučí část běžných potravin a ty se nekonzumují. Většinou je to skupina potravin jako jsou sacharidy a tuky. Bílkoviny se většinou nevylučují. Jaké diety jsou dnes nejčastější?květák a brokolice
Paleo strava
Paleo vlastně není ani dieta, jedná se o způsob celkové změny stravy. Ideálně už na pořád. Jak již název napovídá, paleo dieta spočívá v tom, že člověk konzumuje to, co lidé v paleo věku. Vyloučené jsou veškeré moderní upravované potraviny, ve stravě je vysoký podíl zeleniny a masa, chybí v ní luštěniny a celozrnné obiloviny. V současné době se ale diskutuje o tom, zda i maso, které je v současné době naprosto jiné než v době pračlověka, je vhodné při této dietě.
Bezlepková dieta
Bezlepková dieta je v současné době velice oblíbená i u lidí, kteří nemají alergii či přecitlivělost na lepek. O vhodnosti této diety u osob, které nemají zdravotní indikaci, se spekuluje. Pokud někomu pomůže vysazení lepku, pak je to samozřejmě v pořádku, jeho vysazení však není samospásné.pšenice - lepek
Keto dieta
Velice oblíbená je i keto dieta, která spočívá ve vyvolání ketózy. Tento stav je sice v našem těle běžný, není ale vhodný pro všechny, především pro osoby jakkoli nemocné není tato dieta vhodná. Pokud chcete držet tuto dietu, poraďte se určitě s lékařem a také s výživovým poradcem, který vám složí dietu přímo na míru.
Ať se rozhodnete držet jakoukoli dietu, držte se vždy pravidla „všeho s mírou“. Nic se totiž nemá přehánět. Pokud budete držet jakoukoli dietu krátkodobě a vrátíte se ke svému původnímu stravování, pak se většinou dostaví jo-jo efekt. Dieta by měla být začátkem, který vede ke změně životního stylu. Zásadní je pohyb a vyvážená strava.