Paříž – město lásky

Croissant au pain chocolat, káva, umění, nádech lásky a v ulicích nádherně znějící francouzština. To vše se vám může vybavit, mluvíme-li o hlavním městě Francie, někdy také přezdívaném „the City of Lights.“ Níže bych se chtěla zaměřit na místa, která jsou něčím výjimečná – a to nejen ta turistická.
 
vChamps-Elysées a Vítězný oblouk
Champs-Elysées, velmi rušná ulice známá pro své luxusní obchody a restaurace. Projdete-li celou hlavní třídou, dorazíte až k Vítěznému oblouku Napoleona Bonaparte postaveného na počest jeho vítězství v bitvě u Slavkova. Zde se vám nabízí možnost vyhlídky přímo z terasy Vítězného oblouku.
Eiffelova věž
vEiffel Tower
Jedním z největších symbolů Paříže je světoznámá Eiffelova věž, která byla postavena roku 1889 u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v Paříži v tom roce konala. Žádný turista si nesmí tuto “železnou dámu” nechat během své návštěvy Paříže ujít. I já jsem před pár lety “vyšplhala” na úplný vrchol, odkud se mi dostalo fantastického výhledu na celou metropoli – vřele doporučuji! Co mne dnes trochu mrzí je, že jsem nenavštívila restauraci, která se nachází přímo v prvním patře Eiffelovy věže, odkud je také úžasný výhled. Snad příště.

vNotre-Dame de Paris
Katedrála Notre-Dame de Paris je další chloubou Paříže a zároveň naprostým skvostem francouzské gotické architektury. Musím říci, že interiér stavby rozhodně stál za tu minimálně hodinu stání v nekonečné frontě. Pokud jste v Paříži, Notre-Dame nesmí chybět na vašem listě „must to go places“.

vMuseé du Louvre
Pokud jste milovníky umění jako já, toto místo je přímo stvořené pro vás. Bývalé sídlo francouzských králů a zároveň jedno z největších muzeí na světě. Vidět zde musíte nejen Mona Lisu. Je to úžasný zážitek.
muzeum v Paříži
vMontmartre
Historická čtvrť Paříže rozkládající se na kopci, ze kterého se vám dostane úžasného výhledu na celou Paříž. Montmartre je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Paříži. Samozřejmě jsem se sem během svého pobytu v Paříži také vydala – za zmínku stojí především bazilika Sacré-Cœur a známý kabaret Moulin Rouge.

vVersailles
A posledním mým tipem jezámek ve stejnojmenném městě Versailles nedaleko Paříže. Mohla bych jmenovat samozřejmě dále, ale zmínit můžeme jen to nejdůležitější. Zámek byl sídlem královského dvora a vlády Francie, byl také oceněn jako nejhezčí zámek Evropy. Uchvátil mne nejen honosný interiér, ale také krásné a vždy upravené zahrady, typický klasicistní skvost. Všem doporučuji, stojí to za to!