Paříž – město lásky

Croissant au pain chocolat, káva, umění, nádech lásky a v ulicích nádherně znějící francouzština. To vše se vám může vybavit, mluvíme-li o hlavním městě Francie, někdy také přezdívaném „the City of Lights.“ Níže bych se chtěla zaměřit na místa, která jsou něčím výjimečná – a to nejen ta turistická.
 
vChamps-Elysées a Vítězný oblouk
Champs-Elysées, velmi rušná ulice známá pro své luxusní obchody a restaurace. Projdete-li celou hlavní třídou, dorazíte až k Vítěznému oblouku Napoleona Bonaparte postaveného na počest jeho vítězství v bitvě u Slavkova. Zde se vám nabízí možnost vyhlídky přímo z terasy Vítězného oblouku.

vEiffel Tower
Jedním z největších symbolů Paříže je světoznámá Eiffelova věž, která byla postavena roku 1889 u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v Paříži v tom roce konala. Žádný turista si nesmí tuto “železnou dámu” nechat během své návštěvy Paříže ujít. I já jsem před pár lety “vyšplhala” na úplný vrchol, odkud se mi dostalo fantastického výhledu na celou metropoli – vřele doporučuji! Co mne dnes trochu mrzí je, že jsem nenavštívila restauraci, která se nachází přímo v prvním patře Eiffelovy věže, odkud je také úžasný výhled. Snad příště.

vNotre-Dame de Paris
Katedrála Notre-Dame de Paris je další chloubou Paříže a zároveň naprostým skvostem francouzské gotické architektury. Musím říci, že interiér stavby rozhodně stál za tu minimálně hodinu stání v nekonečné frontě. Pokud jste v Paříži, Notre-Dame nesmí chybět na vašem listě „must to go places“.

vMuseé du Louvre
Pokud jste milovníky umění jako já, toto místo je přímo stvořené pro vás. Bývalé sídlo francouzských králů a zároveň jedno z největších muzeí na světě. Vidět zde musíte nejen Mona Lisu. Je to úžasný zážitek.

vMontmartre
Historická čtvrť Paříže rozkládající se na kopci, ze kterého se vám dostane úžasného výhledu na celou Paříž. Montmartre je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Paříži. Samozřejmě jsem se sem během svého pobytu v Paříži také vydala – za zmínku stojí především bazilika Sacré-Cœur a známý kabaret Moulin Rouge.

vVersailles
A posledním mým tipem jezámek ve stejnojmenném městě Versailles nedaleko Paříže. Mohla bych jmenovat samozřejmě dále, ale zmínit můžeme jen to nejdůležitější. Zámek byl sídlem královského dvora a vlády Francie, byl také oceněn jako nejhezčí zámek Evropy. Uchvátil mne nejen honosný interiér, ale také krásné a vždy upravené zahrady, typický klasicistní skvost. Všem doporučuji, stojí to za to!