Co jsou to zlatá pouta

Práce, která je finančně výhodná a ve které zůstáváte jen pro výši výdělku i když Vás nebaví nebo dokonce příliš stresuje, psychologové označují tzv. „Zlatá pouta“. Pojďme si poodhalit důsledky a dopady tohoto moderního trendu dnešní doby.
 
Termín „zlatá pouta“ ve svém názvu popisuje situaci, ve které se můžeme ocitat, díky nákladnému životnímu stylu a vyšším životním standardům. Dobře placené pozice nám mohou zabránit věnovat se profesnímu růstu v něčem pro nás atraktivnějším nebo z dlouhodobého hlediska profesně prospěšnějším. Důvody mohou být členitější. Například přicházíme o čas, který lze věnovat rozvoji kvůli častým přesčasům nebo plněním povinností které nás netěší a tak jejich realizaci můžeme odkládat.
bolest hlavy
Tento začarovaný kruh nám způsobují peníze. Respektive pocit z toho, že bychom si museli utahovat opasky. Ze zaběhlého životního stylu je mnohdy velmi obtížné vybočit a tak nadále trpíme v zaměstnání, které nás nenaplňuje a přivádí nás až k depresivním stavům.

Zaměstnavatel si je této možnosti dobře vědom
K nasazování zlatých pout se zaměstnavatelé rádi uchylují u zaměstnanců, které si potřebují dlouhodobě připoutat. K těmto praktikám jim slouží některé benefity jakými jsou odměny za odpracovaná léta vysoké příspěvky na důchodové pojištění, které nám mohou zabránit v předčasném odchodu za konkurencí. 
Samostatnou kapitolou jsou situace, při kterých si zaměstnanec „zlatá pouta“ nasadí dobrovolně sám. Jedná se o spotřebitelské úvěry, které nám umožnují utrácet své budoucí výdělky předem. Je proto důležité dobře si zvážit jak nás může tento problém v budoucnu postihnout.  
peněženka s penězi
Možné řešení
Velmi často se stává, že si celá plejáda lidí problém zlatých pout neuvědomuje. Dát se cestou nižších výdajů bývá pro mnohé nepřekonatelný strašák. Na první pohled evokuje tento způsob pokles životní úrovně. Obava z poklesu spotřeby nemusí být namístě, mnohdy stačí zjednodušení životního stylu. Nikdo pochopitelně nebrojí proti materiálnímu blahobytu či snaze zlepšovat kvalitu života.

Důležitým bodem je zvažovat co pro náš život bude přínosnější. Zda svoboda, koníčky, více volného času a kvalitní vztahy, nebo komfort. Čas od času je vhodné se zamyslet nad naším životním stylem a zvážit, která z cest je pro nás přínosnější.