Gibraltar jako anglický ementál

Gibraltar je skála vysoká čtyři sta dvacet tři metrů, která je provrtána a prošpikovaná pevnostmi a tunely. Možná právě z tohoto důvodu jí oprávněně přezdívá anglický ementál. Pověst o Gibraltaru říká, že bude patřit Britům tak dlouho, dokud zde bude žít alespoň jeden makak bezocasý.
pohled na gibraltar

Herkulovy sloupy

Skála Gibraltar je podle legend jedním z Herkulových sloupů, které brání spojení Evropy s Afrikou.  Dnes jsou na tomto Herkulově sloupu pevnosti, hotely, letiště, přístavy, anglické hospůdky, obchody a ještě k tomu červené telefonní budky.

Ceutská skála  

Druhým Herkulovým sloupem je dvě stě tři metrů vysoká ceutská skála jménem Monte Hacho. Tato skála je od roku 1640 majetkem Španělska, které skálu prohlašuje za svoji již od roku 931. V tomto období území přičlenili k Andalusii maurští vládcové Iberského poloostrova. Na rozdíl od Britů našli Španělé na této skále význam Herkulových sloupů, a na důkaz toho, že je na pověstech něco pravdivého, zde umístily jejich vytvořené sloupy na dvou místech na Ceutské skále.
·         První je sedm metrů vysoké a čtyři tuny těžké bronzové sousoší Herkula a jeho dvou sloupů. Sousoší stojí na konci západního mola skály, hned u vjezdu do přístavu a vypadá ve srovnání s okolo plujícími trajekty z Evropy dojemně malé.
·         Druhé sousoší shlíží na přístav s jachtami z Plaza de la Constitucion. Na tomto místě však Herkules sloupy odstrkává, kdežto na místě prvním, v přístavu, je k sobě naopak opět přitahuje.
mraky nad gibraltarem

Tarifa

Španělské město Tarifa patřilo od roku 710 Arabům. Své jméno dostalo podle muslimského vůdce Tárika ibn Málika. Město se nenachází na žádné z významných skal, ale svou zeměpisnou výjimečností do gibraltarské trojice Herkulových sloupů náleží. U města Tarifa jsou především dlouhé pláže, na které jezdí za větrem a vlnami příznivci surfingu již od sedmdesátých let minulého století.
·         Na tarifskou pláž také doplaval první dálkový plavec.