Ostrov Madeira a její skrytá tajemství

Ostrov Madeira vás dokáže překvapit mnoha věcmi. Projdete se na tomto ostrově v oblacích i v podzemí pod sopkou. A nakonec si odpočinete u filigránského umění, které je vyšito do té nejlepší látky. Výšivky, které na Madeiře spatříte, byly více než tři staletí od kolonizace ostrovů nechtěně střeženým tajemstvím.
pohled na madeiru

Bordados da Madeira – madeirské krajky a výšivky

Před sto padesáti lety nádhera madeirské krajky a výšivky doslova uchvátila celý svět. Již od dob osídlení Madeiry si zdejší ženy doma vyšívaly ubrusy i šaty. V polovině devatenáctého století se potom dostaly madeirské výšivky na anglický trh. V tomto období pracovalo na zdejším venkově na krajkách a výšivkách více než sedmdesát tisíc krajkářek. Toto řemeslo se tradičně dědí z matky na dceru. Vzory na výšivkách jsou často velice složité. Na výšivky je používáno skoro dvacet typů stehů a není vůbec nic jednoduchého se tyto výšivky naučit.
Zlatá hora

Jeskynní systém lávových tunelů

Vprostřed vesnice São Vicente na Madeiře se nachází kostel s krásnou stropní malbou svatého Vincence. Ale pravý poklad vesnice se skrývá pod zemí, a to už skoro půl milionu let. Při dávné erupci proudila láva dolů k moři a vytvořila nejdelší jeskynní systém na celé Madeiře. Tuto soustavu lávových tunelů objevili potom ostrované až koncem devatenáctého století. Tyto podzemní chodby jsou téměř celý kilometr dlouhé, bez krápníků ani jiných krasových výzdob. Zdejší ztuhlé magma vypadá jako rozteklá čokoláda. Navíc zde prosakující voda v lávových tunelech vytvořila soustavu jezírek, které jsou plné křišťálově čisté vody.
portugalské pobřeží

Procházka v oblacích

 Útes Cabo Girão na Madeiře se tyčí z moře se svou výškou pět set devadesát metrů. Je to druhý nejvyšší přímořský útes v Evropě a navíc jeden z nejvyšších na světě. Na hraně srázu tohoto útesu je upevněna vyhlídka s prosklenou podlahou přímo nad mořem. Jachty jsou z té výšky jako smítka na mořské hladině.