KáPéZetka

Jako malý usmrkanec jsem všechny nezbytné věci k provádění lotrovin tahal neustále u sebe. Po čase kamínky do praku a pár petard nahradily věci užitečnější a vznikla KPZ.

Krabičku poslední záchrany, nebo-li KPZ, není snad třeba představovat. Foglarovské knihy většině z nás dali dostačující představu. Ale pokud jste žena, nebo člověk neznalý řekneme si o ní pár slov. KPZ je skutečně jakási krabička, obsahující potřeby nezbytné v kritických situacích a zpravidla dost malá na to, aby se vešla do kapsy, nebo do přihrádky batohu či auta.
 
Anglický název je Survival kit, česky souprava k přežití. A opravdu dostává svému názvu. Zpravidla obsahuje například rybářskou soupravu, kousek papíru s tužtičkou, drobné mince, kondom, sirky, lékařské potřeby, nebo malý nůž. Ovšem nemusí se jednat pouze o přežití k divočině. KPZ snese všechno. Pokud jste žena, která nevyleze z auta či domu bez dávky make-upu, můžete svou KPZ obohatit třeba o rtěnku, či jiné zkrášlovací předměty. Fantazii se meze nekladou.

Na internetu dnes narazíte na hromady a hromady nabídek KPZ. Od zcela základních, až po profesionální vojenské, nebo lékařské. Cena se pohybuje od  jedné stovky až po tisíce korun. Záleží na kvalitě a typu vybavení, které obsahuje.  Pokud hodně cestujete, nešetřete na sobě. Nikdy nevíte, kdy se může hodit. A pak na sebe budete patřičně hrdí za to, že jste byli natolik prozíraví a pořídili si tento bezva předmět. Sebevědomí stoupne více, pokud se s tím budeme moci před někým předvést. 

Pokud jste ale člověk škudlivý, nebo prostě jen tvořivý, můžete si jí v klidu vyrobit doma sám. Jak jsem řekl, fantazii se meze nekladou. Pokud jste i rodičem, můžete výrobou KZP zabít jedno nudné odpoledne s dětmi, když vám odpojí Wi-Fi. Do startu doporučuji například plechovou krabičku od Energitu. Je rozměrově přijatelná a dost bytelná.

A pamatujte na drobnosti. Ze zkušenosti řeknu, že ulitá cigareta v nouzi, nebo malá tyčinka člověku dá úplně jiný pohled na svět i když věci nejdou podle představ.