Zbraně, pivo ve skle a fajn boty. To jsou výrobky české kolébky


Pivo
Jeden z nejvíce ceněných výrobků české krajiny. Historie piva utvářela českou historii stejnou mírou jako vše ostatní. Produkt vytříbených chutí mnoha generací českých sládků dosud neztratil svou jiskru v plamenu světové ekonomiky. Již v roce 993 bylo pivo natolik důležitou komoditou pro české země, že se dostávalo do svatých listin. A to hned jako nemravný mok, jelikož mniši z Břevnovského kláštera raději chlastali a na své ovečky jaksi zapomínali.

O pár desítek let později, v roce 1118, byl postaven první pivovar v Cerhenicích a tím byl osud českých pijanů zpečetěn. Roku 1353 byl založen první sladovnický cech v Brně, což dodalo pivu patřičnou vážnost. V roce 1818 bylo pivo prohlášeno vědním oborem a začalo se vyučovat pivovarství. A i dnes jsou Čechy stále na žebříčku předních pivovarských mistrů a konzumentů. Tak podpořte českou zem a na jedno pivko si zajděte.

Zbraně a technika
Český voják = dobrý voják. Slova hraběnky von Botzenheim jsou stále platná. Ovšem i díky českému zápalu pro zbraně. Zbrojovkám prostě patří minulost i budoucnost. Ať už šlo o prvoválečné, nebo druhoválečné zbraně až po dnešní moderní útočné pušky Bren, jde vždy o výrobky s vysokou kvalitou. Nejde ovšem jenom o palné zbraně. Nemalý díl zásluh mají pátrací a obranné systémy, o který je veliký zájem ve světě. A je to znát. Peníze z vývozu a prodeje zbraní plní nemalou část státní kasy.

Baťovky
Český obuvnický velikán Tomáš Baťa jistě na své obuvnické impérium se zalíbením hledí ze ševcovského nebe. 68 zemí, kde se jeho botky vyrábějí, je jistě nezanedbatelné číslo. A byť už to není zdaleka jen česká firma, jméno českého zakladatele a nedoceněného vlastence jí už nikdo nesebere.

České sklo
Mezi tradiční české řemeslníky patří i skláři. Tito dirigenti orchestru sklářských píšťal jsou na české výrobní scéně již od 13. století. Dnes známe hlavně olovnaté sklo, broušený křišťál či Jabloneckou bižuterii. Všechny tyto výrobky se těší zvučnému jménu a obdivu na celém světě. Právem.