Kryptoměna, je to věda?

Kryptoměna, zní to podivuhodně, viďte? Jako z nějakého sci-fi filmu, kde lidé již neplatí měnou jako je euro nebo koruna, ale nějakým blíže nespecifikovaným kreditem. Kdo by to byl řekl, že právě taková budoucnost je zamýšlena s kryptoměnou, tedy digitálním platidlem, které nemá žádné reálné podoby, a přesto se na nich točí peníze, které nikdo nečekal, že budou mít.
 bitcoin kryptoměna
Každá měna, aby byla úspěšným platidlem, potřebuje víru toho, kdo s ní platí a také víru toho, kdo platbu přijímá, že se jedná o hodnotu odpovídající protislužbě. Nejdříve to byla jedna kráva za dvě ovce, dnes to je padesát korun za máslo a zítra to možná bude pár bitcoinů za dům.
 
Jaké tedy existují kryptoměny a jaká je jejich aktuální hodnota?
 
1)      Bitcoin
Nejznámější ze všech digitálních platidel, bitcoin je také nejstarší a nejvýdělečnější. Nikdo jej nemůže padělat, nikdo jej nemůže měnit, ani samotný autor. Bitcoin, to je decentralizace, to je svoboda internetu.
Jsou tu nějací uživatelé, kteří s měnou obchodují a těžaři, kteří ji „těží“, ale od toho upusťte, dnes je již těžení velmi pomalé a hlavně, počet bitcoinu je omezený.
Aktuální cena jednoho Bitcoinu = 8721.4 dolarů, což je zhruba 187 000 korun českých. Pěkné no ne?
 
2)      Etherum
Další kryptoměna, které tentokráte nese tento tajemný název, jako nějaký minerál ze vzdálené planety. Na rozdíl od bitcoinu, který je P2P, tedy peer to peer, etherum znamená měna na základě blockchainu, tedy velmi pokročilé formě kódování.
Hodnota této měny se pohybuje v desítkách tisích, což staví Etherum daleko za hodnotou Bitcoinu, ale i tato měna neustále zažívá jaro a dostává se pomaličku k popularitě
 
3)      Bitcoin cash
4)      Ripple
5)      Litecoin
6)      Dash
7)      NEO
8)      Monero
9)      NEM
10)   Etherum classic a spousty dalších, které již nejsou tak významné, jako ty první dvě.
 bitcoin rozbor
Tak co, uvažujete o nákupu a investici do této měny? Pamatujte však, že investice jsou zrádná voda a hlavně kryptoměny skáčou jako kobylky!