Levné a přitom efektivní

Udělat si doma na zahradě pěkný stín jde mnoha způsoby. Je možné si objednat nebo postavit pergolu, nebo daleko složitější a dražší altán, nebo zvolit trochu jinou taktiku a pořídit si markýzu. Ta udělá stejnou práci jako pergola i altán, akorát stojí násobně méně. Navíc nepostrádá vkusný vzhled, zvláště, když vyberete barvu, která bude ladit s fasádou domu. Negativem, který se musí markýzám férově přiznat je, že není možné je mít volně na zahradě, ale mohou být pouze součástí okna, balkónu nebo terasy.
motýl na markýze
Co se týče výběru, tak ten je skutečně bohatý. Zvolit si u markýzy můžete nejen velikost, ale rovněž i barvu, případně vzory. Velice důležité je, abyste věděli, zdali chcete mít zastřešení otevřené nebo kazetové. Otevřené znamená, že markýza není chráněna. A to jak před mechanickým poškozením, tak i před různými přírodními vlivy jako sníh, déšť nebo vítr. Kazetové modely jsou uzavřeny v pouzdru, díky kterému je plachta dokonale kryta. V případě, že máte v plánu umístit markýzu například pod venkovní parapet, klidně si vyberte otevřenou verzi. Jinak ale sáhněte po kazetové. Zastřešení vám pak vydrží mnohem déle.
plátěná markýza

Ovládání

Markýzy se mezi sebou odlišují ještě v jedné drobnosti a tou je ovládání. To může být dvojí – ruční a motorové. Ruční ovládání je jasné. Budete-li chtít plachtu vysunout nebo zasunout, budete ji muset ovládat buďto pomocí řetízku, šňůrky nebo kliky. Nejedná se o nic pracného, ale pokud se vám zrovna nic nechce, tak se vám asi nebude chtít ani takto vytahovat/zatahovat markýzu. Typy s motorem jsou už daleko atraktivnější a samozřejmě i dražší. Mohou se ovládat pomocí tlačítka umístěného například na zdi, nebo dálkovým ovládačem. Když si chcete odpočinout pěkně ve stínu, stačí se jen usadit, stisknout příslušné tlačítko na ovládači a o nic se už nestarat. Je to jednoduché a zároveň efektivní. Jen dejte pozor, aby vám nedošly bakterie.