Mamba zelená

Když se řekne zvířátko, představíme si něco příjemně chlupatého, co lze pomazlit.
·        Některá zvířátka z této řady vybočují.
·        Nejsou vůbec chlupatá.
·        Naopak, mohou mít šupiny.
·        K pomazlení nejsou absolutně vhodná.
·        Mohlo by Vás to stát život.
Mamba zelená
K takovým tvorům patří některé druhy hadů. U nás máme jen jednoho jedovatého, ale co taková Sumatra, Somálsko nebo Austrálie? Krásné země, s úžasnou přírodou, ale také nebezpečnou. Pokud bychom navštívili východní Afriku, zmíněné Somálsko nebo Jihoafrickou republiku, mohli bychom narazit na jednoho nádherného hada. Mamba zelená. Tento tvor je velice zajímavý a velice krásný. Jeho hráškově zelená barva, jako by říkala – jsem naprosto neškodný. Lže. Je naprosto jedovatý. Dokonce už při narození, kdy měří sotva půl metru, vládne jedovými zuby.

hlava mamby
Mamba jako zápasník

Z celé rodiny mamb, je mamba zelená nejméně nebezpečná, protože je nejméně agresivní.Skoro celý svůj život tráví v korunách stromů, kde pojídá mláďata ptáků, jejich vejce a také si smlsne na chameleonovi. Jestliže ji nevystrašíte, nemusíte se jí bát. Řídí se heslem – Moudřejší ustoupí.
·        Dokonce není ani agresivní při soubojích o samičku.
·        Vypadá to spíše, jako by dva samci zápasili v sumu.
·        Přetlačují se, obtáčejí jeden druhého, a nakonec zvítězí ten, který položí protivníka na lopatky.
–         Vlastně k zemi.
–         Kde by vzal had lopatky.

Ze soubojů tedy vycházejí bez zranění. Někdy se stane, že se mamba přiblíží k lidskému obydlí. Někdy ji dokonce najdou přímo v domě. Stává se tak v případě, že je venku přílišné horko a ona se potřebuje trochu zchladit. Pokud by mamba uštkla, je to velice nebezpečné. Její jed působí na centrální nervovou soustavu a krevní oběh, který zpomaluje. Přichází selhání životně důležitých funkcí. Její jed je právě pro tyto vlastnosti používán i jako lék.
–         omezuje nadměrný růst pojivové tkáně v srdci
–         napomáhá činnosti ledvin
–         snižuje krevní tlak.