Zeolit do pískové filtrace jako alternativní médium

Zeolit je po staletí známý minerální nerost vulkanického původu. Tvořil se postupným procesem v kovech alkalických zemin a v alkalických zeminách ze sopečného prachu po dobu milionů let. Prachové usazeniny obsahující hliník a křemík vytvořily zajímavou vnitřní strukturu podobnou pórovité houbě s mikroskopickými dutinkami. Jednotlivé póry dokážou na sebe vázat nečistoty kapalného, pevného i plynného skupenství a této vlastnosti se úspěšně využívá v zemědělství, v medicíně, ve stavebnictví a také pro filtrování vody v bazénech a akváriích.

filtrace

Již mnoho let se https://www.chlorito.cz/zeolit-do-piskove-filtrace nasazuje jako náhrada křemičitého písku do filtračních zařízení jezírek, vířivek, zahradních i vnitřních bazénů.

Vyplatí se, anebo ne

Ve srovnání s křemičitým pískem jde o dražší surovinu do bazénové filtrační patrony, přesto je jeho pořizovací cena vyvážena přednostmi, které ve finále přináší spíše úspory nákladů, času a energie.

Amoniak – zatímco běžný krystalický písek pouze zachycuje mechanické nečistoty, zázračný minerál, jak je Zeolit přezdíván, si poradí i s absorpcí amoniaku. Tato chemická sloučenina, v české terminologii známá jako čpavek, je běžnou součástí odpadního metabolismu živých organismů, člověka nevyjímaje. Největší množství jej vylučujeme v moči, nejde však o to, že bychom systematicky do bazénu močili (to možná jen malé děti), ale obsahuje ho menší množství i náš pot. V určitých koncentracích již působí toxicky, navíc nepříjemně zapáchá.

textura

Hladina pH – Rozdrcený minerál pracuje jako tzv. iontoměnič, tím, že pohlcuje nežádoucí látky, udržuje správnou hodnotu pH, která je výchozím parametrem pro nasazení bazénové chemie. Touto cestou lze výrazně snížit náklady na chlorové tablety nebo na provoz solinizační jednotky.

Čištění filtrace – značně se sníží frekvence čištění filtračního zařízení, což přináší i úsporu ve spotřebě vody. Při současných cenách za vodné a stočné to není zanedbatelná položka.

Úspora elektřiny – s náplní zeolitu vystačíte ve filtraci s nižší hmotností ve srovnání s křemičitým pískem, což se projeví na úspoře elektrické energie pro chod čerpadla.