Nová škola, nové výzvy

Ať už jde o nástup do první třídy, na střední či dokonce na vysokou, první dny v nové škole jsou vždy stresující. Neznámé prostředí, noví lidé, a spousta nových pravidel mohou způsobit, že si nejeden nováček připadá opuštěný a ztracený. Dobrou zprávou je, že tento stav většinou netrvá dlouho, a navíc se mu dá čelit.
univerzitní studenti
Orientace je základ
Největším strašákem mnoha nováčků jsou nové prostory, které se zdají být zmatené a nekonečné. Naštěstí pro ně organizuje většina škol orientační procházky, během kterých vám starší studenti nebo učitelé ukáží vše důležité (a v případě starších studentů možná přidají i nějaké neoficiální tipy). Stačí si tedy zjistit, kdy se prohlídka koná. Pokud jste orientační setkání prošvihli, nestyďte se se zeptat. A nebojte se, učitelé jsou ke ztraceným nováčkům obvykle tolerantní.

Noví lidé
Bojíte se, že si nenajdete přátele? Častou obavou mnoha nových studentů je, že pokud si nenajdou přátele během prvních několika týdnů, zůstanou sami napořád. To samozřejmě není pravda. Pokud jste v sociálním kontaktu spíše stydlivější, tak si klidně dejte načas a přátele si hledejte postupně, svým tempem. Zapátrejte například ve školních klubech, ve sportovních oddílech nebo se jinak zapojte do chodu školy, a uvidíte, že brzy budete mít pestrý společenský život se skupinou skvělých lidí.  
 

Papíry a zařizování

Dalším strašákem prvních dní v nové škole, zejména na vysoké, je neskutečná míra papírů a dalších dokumentů, které je potřeba zařídit. Doporučujeme proto udělat si detailní seznam, ve kterém si jasně vyznačíte co a dokdy je potřeba zařídit, a z něj si jednotlivé položky odškrtávat. Zkontrolujte si také, jestli je v provozu váš školní emailový účet, protože tam vám bude chodit většina důležitých informací.
profesor matematiky
Ať už ale nastupujete na jakoukoli školu, mějte na paměti, že nejdůležitější je se ptát, ptát a ptát, kdykoli něco nevím. Každý z lidí okolo vás byl kdysi na vašem místě, a ochotně vám poradí. Tak hodně štěstí, hlavu vzhůru a vykročte správnou nohou.